Opieka nad dzieckiem to nie lada wyzwanie dla każdego świeżo upieczonego rodzica. Na szczęście kilka dobrej jakości elektronicznych niań rozwiewa wszelkie Twoje zmartwienia.
Elektroniczne nianie można znaleźć w kilku różnych typach, takich jak monitory audio i wideo. Niektóre monitory wykrywają również wzorce ruchu i oddychania. Głównym celem takich produktów jest regularna kontrola stanu dziecka i powiadamianie Cię, gdy dziecko potrzebuje Twojej pomocy.
Typ monitora:
Monitor dźwięku:
Monitor audio przesyła sygnały audio za pośrednictwem sieci Ethernet lub Wi-Fi. Monitory te zaprojektowano tak, aby wysłuchiwały płaczu dziecka i dlatego powinny zagłuszać wszelkie dźwięki otoczenia. Niektóre monitory są również wyposażone w małą diodę LED, która zapala się, gdy dziecko płacze. Możesz więc wyciszyć monitor i nadal wiedzieć, kiedy Twoje dziecko Cię potrzebuje.
Monitory te są idealne dla tych, którzy chcą taniej opcji monitorowania. Nie zapewniają żadnego wejścia wideo, co może nie być konieczne dla niektórych rodziców.
Monitor audio + wideo:
Połączenie nadajnika audio i wideo będzie kosztować więcej niż wariant audio. Monitory audio i wideo są świetne, ponieważ pokazują, co robi Twoje dziecko. Jest to przydatne, jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko będzie próbowało uciec z łóżeczka lub jeśli martwisz się intruzami. Wiele nowszych monitorów obsługuje nawet tryb noktowizyjny.
Jeśli wybierasz monitor wideo, z pewnością będziesz potrzebować noktowizora. Pomoże Ci to mieć oko na dziecko, jeśli obudzisz się w nocy. A w połączeniu z czujnikiem ruchu zapewni Twojemu dziecku bezpieczeństwo.
Monitor czujnika ruchu:
Monitor z czujnikiem ruchu może włączyć się, gdy dziecko wyjdzie z łóżeczka. Monitory te są alternatywą dla rodziców, których nie stać na monitory wideo, a mimo to chcą mieć kontrolę nad swoim dzieckiem. Można je dostać tanio. Pamiętaj tylko, aby zainstalować je tak, aby patrzyły na krawędź łóżeczka, a nie do jego wnętrza.
Monitor parametrów życiowych/bezdechu domowego:
Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) to niewyjaśniona śmierć niemowlęcia, która jest mniej więcej związana z problemami z oddychaniem. Właśnie dlatego wielu rodziców decyduje się obecnie na zainstalowanie monitora parametrów życiowych lub monitora bezdechu domowego. Monitor ten umieszcza się pod dzieckiem w łóżeczku i wykrywa ruch na podstawie oddechu.
Gdy tylko ruch zatrzyma się na określony czas, rozlegnie się alarm. To zaalarmuje rodziców o bezdechu sennym u dzieci. Niektóre monitory mogą również zwiększać czujnik tętna i ciśnienia krwi.
Monitor temperatury:
Monitory temperatury mają kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia Twojego dziecka. Jedną z możliwych przyczyn SIDS jest przegrzanie. Monitorując temperaturę, możesz zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka. Odpowiedni zakres temperatur wynosi od 68 do 72 stopni Fahrenheita.
Cyfrowe kontra analogowe:
Kupując nianię, jedną z ważnych kwestii jest to, czy chcesz korzystać z wersji cyfrowej czy analogowej. Może to nie wydawać się ważne, ale jak wkrótce się przekonasz, na lepsze.
Monitory analogowe nie kodują sygnału podczas jego transmisji, niezależnie od tego, czy jest to sygnał audio, czy wideo. Wysyłają sygnał w surowym formacie, który niewłaściwe osoby mogą łatwo przechwycić. Z kolei monitory cyfrowe przesyłają sygnał w formacie zakodowanym. To znacznie bezpieczniejszy wybór.
Przewodowy a bezprzewodowy:
Jeśli chodzi o większość urządzeń, lepszym wyborem wydaje się połączenie bezprzewodowe. Tutaj jednak możemy śmiało zrobić wyjątek. Przewodowe nianie elektroniczne są bezpieczniejsze w porównaniu do ich bezprzewodowych odpowiedników. I są dwa razy wygodniejsze.
Jak widać, główną zaletą korzystania z sieci bezprzewodowej jest przenośność. Ale to nie jest tak, że będziesz codziennie przenosić swoją nianię. Jeśli nie potrzebujesz tego rodzaju mobilności, korzystanie z sieci bezprzewodowej nie ma sensu. Urządzenie wymaga naładowania. A jeśli się rozładuje, kto wie, ile czasu upłynie, zanim zauważysz? Może to być potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia dziecka.
Co więcej, sygnały bezprzewodowe mogą zostać przechwycone przez każdego, kto ma do nich dostęp. Z drugiej strony sygnały przewodowe wymagają bezpośredniego dostępu do kabla.
Jednak bezprzewodowe nianie elektroniczne mogą być łatwiejsze w konfiguracji, ponieważ przewodowe wymagają połączenia Ethernet.
Częstotliwość radiowa (RF) a Wi-Fi:
Jeśli zdecydujesz się na technologię bezprzewodową, powinieneś rozważyć, w jaki sposób nadajnik będzie komunikował się z odbiornikiem. Elektroniczne nianie mogą wysyłać sygnały za pośrednictwem sieci Wi-Fi lub wbudowanych nadajników RF.
Monitory RF mają ograniczony zasięg i wielu rodziców obawia się, że narazą Twoje dziecko na szkodliwe częstotliwości radiowe. Są to jednak świetny sposób na zaoszczędzenie na sieci Wi-Fi lub pakiecie danych. Monitory Wi-Fi działają tylko tak szybko, jak działa Twoja sieć Wi-Fi. Zatem nawet jeśli monitor jest oznaczony jako „HD”, rzeczywista jakość może spaść w zależności od sieci Wi-Fi.
Ale to nie wszystko. Jeśli utracisz połączenie Wi-Fi, utracisz także nianię Wi-Fi. Nie inaczej jest w przypadku monitorów RF. Pracują niezależnie, nawet podczas awarii zasilania. Jednak konfiguracja monitorów Wi-Fi może być łatwiejsza. Niektóre mogą być wyposażone w dedykowaną aplikację z dodatkowymi funkcjami.
Odbiorniki:
Na koniec zastanów się, ile odbiorników chcesz. Jeśli Ty i Twój partner śpicie w tym samym pokoju, możecie zainwestować tylko w jeden odbiornik. Jeśli śpisz osobno lub jeśli ktoś inny w domu go potrzebuje (opiekunka do dziecka lub pielęgniarka), rozważ więcej niż jeden odbiornik. Upewnij się, że marka, od której kupujesz, sprzedaje również osobno dodatkowe odbiorniki.
Wniosek:
Elektroniczne nianie to niezbędne urządzenia, które zapewniają bezpieczeństwo Twoim dzieciom. A znalezienie tego odpowiedniego nie jest tak proste, jak się wydaje.
Istnieje kilka opcji, w zależności od budżetu. Osoby o niskim budżecie mogą wybrać monitor tylko audio, natomiast osoby o większym budżecie powinny wybrać monitory wideo. Możesz także zainstalować czujnik ruchu, który poinformuje Cię, gdy dziecko opuści łóżeczko.