Decydując się na zakup hulajnogi elektrycznej, musisz wybrać taką, która spełni Twoje potrzeby i będzie w stanie dowieźć Cię tam, gdzie się wybierasz. Aby dokonać właściwego wyboru, przygotowaliśmy ten podręczny przewodnik zakupowy, który zawiera wszystkie informacje, które musisz wiedzieć o hulajnogach elektrycznych. Dobra hulajnoga powinna służyć kilka lat, więc kup taką, która pasuje do Twojego stylu życia.
Dystans i prędkość hulajnog elektrycznych
Jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy wyborze hulajnogi jest odległość, jaką będą w stanie pokonać. Największą obawą właściciela hulajnogi jest wyczerpany akumulator i konieczność odprowadzenia hulajnogi do domu. Upewnij się więc, że wybrana hulajnoga ma wystarczającą ilość energii, aby pokonać potrzebny dystans.
Większość hulajnóg ma średnią pojemność 250 watogodzin (Wh), co pozwala na przejechanie około 20 kilometrów. Liczba ta różni się znacznie w zależności od takich czynników, jak waga i nachylenie. Wzgórza rozładowują akumulator znacznie szybciej niż płaski teren. Jeśli potrzebujesz większego dystansu, przed zakupem sprawdź parametry baterii.
Prędkość hulajnogi jest często elektronicznie ograniczona, aby spełnić lokalne standardy. Zazwyczaj hulajnoga osiąga maksymalną prędkość około 20-25 km/h, ale można znaleźć hulajnogi o znacznie wyższych ograniczeniach prędkości. Należy pamiętać, że przepisy często określają prędkość, z jaką hulajnoga może jechać, aby móc jej nadal używać bez prawa jazdy i na drogach publicznych. Sprawdź lokalne przepisy, aby upewnić się, że mieścisz się w granicach.
Funkcje hulajnogi elektrycznej
Gdy już wiesz, czego oczekujesz od hulajnogi pod względem prędkości i dystansu, należy wziąć pod uwagę szereg funkcji.
Rozmiar
Hulajnoga powinna mieć odpowiednią wysokość i rozmiar, aby nie trzeba było zginać się podczas jazdy. Idealna wysokość oznacza, że kierownica znajduje się mniej więcej na wysokości talii. Niektóre modele są wyposażone w regulowaną kierownicę, ale najlepiej sprawdzić specyfikacje wysokości modeli, które rozważasz.
Jeśli kupujesz hulajnogę dla dziecka, upewnij się, że ma ona odpowiedni rozmiar, a hulajnoga dla osoby dorosłej będzie za duża.
Silnik
Kolejną ważną cechą jest silnik. Większość hulajnóg ma jeden silnik zamontowany w przednim kole, ale niektóre mogą być wyposażone w dwa silniki. Silniki są szczotkowe lub bezszczotkowe. Bezszczotkowe są lepsze, ale mogą być droższe.
Będziesz chciał wziąć pod uwagę moc silnika. Jak wspomniano powyżej, w wielu miejscach obowiązują przepisy oparte na mocy znamionowej silnika, ponieważ im mocniejszy silnik, tym szybciej pojedzie hulajnoga. Mocniejsze silniki zużywają również więcej energii, więc aby uzyskać maksymalną wydajność, wybierz silnik, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
Pojedyncza hulajnoga: najpopularniejsze hulajnogi mają pojedynczy silnik, który w zupełności wystarczy do dojazdów do pracy po płaskim chodniku i przemieszczania średnich ciężarów z przyzwoitą prędkością.
Hulajnoga z dwoma silnikami: aby uzyskać większą moc, rozważ hulajnogę z dwoma silnikami, która umożliwia jazdę w terenie lub podjeżdżanie pod wyższe wzniesienia.
Waga
Większość hulajnóg waży od 10 do 15 kg. Kupując hulajnogę, zastanów się, jak często będziesz ją nosić. Wiele osób taszczy hulajnogę po schodach, aby dostać się do i z mieszkania, a także na stację metra i do pracy. Cięższe hulajnogi będą miały większą moc i często będą wygodniejsze w prowadzeniu, ale dodatkowy ciężar może znacznie utrudnić ich noszenie, gdy zajdzie taka potrzeba. Jednym z testów jest wypróbowanie hantli, aby sprawdzić, ile kilogramów możesz unieść jedną ręką i wygodnie nosić.
Waga użytkownika
Kolejną kwestią jest ciężar, jaki uniesie hulajnoga, a dotyczy to głównie Ciebie. Hulajnogi są zazwyczaj przystosowane do ciężarów do 100 kg. Dotyczy to zarówno pasażera, jak i wszystkiego, co przewozi, dlatego należy odpowiednio zaplanować podróż. Jeśli przeciążysz hulajnogę, akumulator rozładuje się szybciej, co może spowodować przeciążenie akumulatora i utratę gwarancji.
Układ hamulcowy
Hulajnogi elektryczne mają różne rodzaje hamulców, które zapewniają użytkownikowi różną siłę hamowania i wygodę. Wiele osób pomija tę funkcję, ale bezpieczeństwo powinno być Twoim najwyższym priorytetem, a jeśli nie możesz się zatrzymać, może to stanowić duży problem.
Regeneracyjny układ hamulcowy
Wiele hulajnóg jest wyposażonych w elektryczne układy hamulcowe wykorzystujące generator, który spowalnia hulajnogę, wytwarzając jednocześnie energię elektryczną w celu naładowania akumulatora. Teoretycznie są ładne, ale w rzeczywistości nie spowalniają zbyt skutecznie hulajnogi i wytwarzają bardzo mało energii.
Mechaniczny układ hamulcowy
Najlepiej jest mieć w hulajnodze co najmniej jeden hamulec mechaniczny, aby mieć większą siłę hamowania.
- Hamulce nożne: te hamulce są powrotem do pchania hulajnogi i polegają na tym, że użytkownik naciska tylny błotnik, wywierając nacisk na tylne koło i w ten sposób spowalniając hulajnogę. Są skuteczne, ale niezbyt wygodne i bardzo nowoczesne.
- Hamulce bębnowe: Są to skuteczne hamulce podłączane do dźwigni na kierownicy. Bęben jest zwykle przymocowany do tylnego koła i może dość skutecznie zatrzymać hulajnogę, gdy jest włączony. Mogą one wymagać sporadycznej konserwacji.
- Hamulce tarczowe: Hamulce tarczowe są najskuteczniejsze. Mają one zewnętrzną tarczę zamontowaną na tylnym i/lub przednim kole. Ponownie obsługuje się je za pomocą dźwigni i mogą wymagać okazjonalnej konserwacji.
Opony
W przypadku kół i opon hulajnogi należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy: rozmiar i skład.
Ogólnie rzecz biorąc, im większe koła, tym lepiej. Większe koła zapewnią większą stabilność i wydajność. Małe koła mają trudności z pokonywanie nierówności i są bardzo szorstkie na nierównych powierzchniach. Koła mają średnicę od około 15 do 30 cm, przy czym najczęściej spotykane są koła o średnicy około 22 cm. Zalecamy nie mniej niż 20 cm.
Warto także mieć świadomość, z czego wykonane są opony. Zwykle można wybierać pomiędzy kołami pełnymi, z których nigdy nie jest spuszczane powietrze i które nie wymagają konserwacji, lub oponami pneumatycznymi, wypełnionymi powietrzem, z których z biegiem czasu może spuścić powietrze lub nawet przebić się. Zawsze polecamy opony pneumatyczne, ponieważ zapewniają znacznie większą stabilność i osiągi. Ponadto powietrze zapewnia pewną poduszkę na nierównych nawierzchniach, podczas gdy pełne opony przenoszą dużo wibracji.
Zawieszenie
Jeśli martwisz się trudną jazdą, powinieneś rozważyć znalezienie hulajnogi z zawieszeniem amortyzującym wstrząsy i wibracje. . Zawieszenie może być przednie, tylne lub oba, a koncepcja jest taka, że sprężyny lub amortyzatory dadzą pewną amortyzację, dzięki czemu nie poczujesz wszystkich nierówności na drodze. Zawieszenie zwiększa wagę i koszt zakupu. Jeśli kupujesz hulajnogę do rekreacji i planujesz jazdę w terenie, to zdecydowanie powinieneś znaleźć hulajnogę z zawieszeniem.
Bateria i ładowanie
Źródłem zasilania hulajnogi elektrycznej jest akumulator elektryczny, dlatego należy go wybierać mądrze, ponieważ od akumulatora zależy, jak daleko i szybko będziesz mógł przejechać oraz jak szybko się naładuje. Istnieją 2 główne typy akumulatorów stosowanych w hulajnogach elektrycznych:
- Bateria litowo-jonowa – szybsze ładowanie, mniejsza waga
- Akumulator kwasowo-ołowiowy – dłuższe ładowanie, krótsza żywotność
Kwas ołowiowy znajdziesz tylko w tańszych modelach, takich jak hulajnogi dla dzieci. Standardem branżowym w zakresie maksymalnej mocy i możliwości ładowania jest akumulator litowo-jonowy.
Światło przednie i tylne
Większość hulajnóg jest wyposażona w przednie światło (zamontowane wysoko lub nisko) i tylne światło gdzieś na tylnym błotniku. Im wyższe światła, tym lepiej, ponieważ dzięki nim łatwiej będzie widzieć i być widzianym.
Zalecamy także zaopatrzenie się w latarkę do kasku lub dodanie światła do plecaka, aby osoby jadące za Tobą w ciemności mogły Cię łatwo zobaczyć. Odzież odblaskowa to kolejny sposób na bycie widocznym i bezpiecznym.